Pamatų įrengimo eiga

Polinių pamatų įrengimo ir rostverko liejimo metu gyvenamojo namo statybvietėje užtenka 4 darbininkų. Darbai vyksta šia eiga:

  • Paruošiamas sklypas. Tai gali atlikti pats užsakovas, arba galima pasinaudoti statybinių įmonių siūlomomis paslaugomis. Reikėtų nustumdyti esamą gruntą iki polių viršaus amplitudės, pasirūpinti, kad statybų technikai būtų kuo patogiau atvykti į darbų vietą. Esant sudėtingam reljefui atliekami kiti reikiami darbai.

  • Pagal iš anksto paruoštą projektą pažymimos polių vietos.
  • Išgręžiamos polių duobės (jos būna 1,5–2,5 metrų gylio ar net gilesnės). Duobių gylį ir gręžinių tankumą turi nustatyti specialistas tik po geologų atlikto grunto tyrimo. Priklausomai nuo geologinių sąlygų ir namo projekto, polių kiekis gali skirtis.
  • Sutvirtinamas duobės dugnas (sutrombuojamas).
    Prilaikant žarną, kad neišslystų ir būtų išcentruotas armatūros karkasas, į polių duobes pilamas betonas,.
    Polinių pamatų įrengimo laikas priklauso nuo polių skaičiaus bei projekto sudėtingumo. Statant, tarkime, 120–150 kv. m ploto namą, su poliais susiję darbai gali būti atliekami per 1–3 dienas. Baigus polių įrengimo darbus, galima pradėti statyti rostverką – viršutinę pamato dalį, sujungiančią polius į vieną konstrukciją ir paskirstančią pastato apkrovas.

Standartiniai rostverko darbai vykdomi tokia tvarka:

  • Įrengus polius ir po būsimu rostverku suklojus putų polistireną, montuojami klojiniai, viduje sudedama ir sujungiama rostverko armatūra.
  • Tankinti gruntą po būsimu rostverku nebūtina, nes visą apkrovą gruntui perduoda poliai. Požeminės komunikacijos (vandentiekis, nuotekų sistema) paprastai montuojamos giliau po rostverku vėlesniu statybos etapu, todėl statant pamatą specialių ertmių palikti nereikia.
  • Pilamas betonas. Naudojamas 20/25, 25/30, 30/37 markės betonas, jį geriausia atsivežti iš gamyklos. Vidutinio namo gręžtiniams pamatams vidutiniškai sunaudojama 15–20 kub. m betono. Kad betonas tinkamai pasiskirstytų ir neliktų neužpildytų ertmių, rostverkas tankinamas giluminiu vibratoriumi.
  • Atsižvelgiant į betono stingimą, nuimami klojiniai. Paprastai tai galima atlikti jau praėjus 1–2 dienoms. Geriausiai betonas stingsta vandenyje, kuo lėčiau jis stingsta, tuo geriau. Betonas savo projektinį stiprį pasiekia praėjus 28 paroms. Tačiau su būsimo namo sienomis susijusius darbus galima pradėti jau praėjus 7 paroms. Vasaros metu karštomis dienomis išbetonuotą rostverką reikėtų drėkinti vandeniu, kad nesutrūkinėtų. Žiemos metu tik įrengtus pamatus derėtų uždengti, kad neperšaltų betonas.
  • Apšiltinami pamatai – iš vidaus klijuojamos polistireno plokštės. Galimas variantas šias plokštes dėti iš išorės bei į patį pamatą.
  • Pamatai apkasami žvyru arba smėliu. Visi pamatų įrengimo darbai gali trukti apie savaitę.
    Užpilamas ir sulyginamas gruntas.

Kiek kainuoja gręžtiniai pamatai?

  • Kaina priklauso nuo įvairių faktorių. Dažniausiai kaina skaičiuojama už betono kubą, savininkui nebereikia rūpintis medžiagomis ir technika. Kaina – apie 200–350 eurų už kubą.

Kazlausko statyba yra sudariusi tiekimo sutartis su partneriais, tad medžiagas ar techniką gali gauti palankesnėmis kainomis.